Przejdź do głównej zawartości

Sernik "Ferrero Roche"




      Na przygotowanie sernika Ferrero Roche natchnęła mnie polewa, którą niedawno przygotowałam do ciasta marchewkowego -->   I tak sobie pomyślałam fajnie by było połączyć polewę z sernikiem. I powstał kremowy, rozpływający się w ustach sernik z dodatkiem czekolady,  orzechów i wafelków. Wyobraźcie sobie teraz połączenie tych smaków. No właśnie, niebo w gębie!



Składniki:

Spód:
  • 3/4 szklanki mąki 
  • 1/2 szklanki mielonych orzechów 
  • 100 g masła 
  • 1 żółtko 
  • 1 czubata łyżeczka kakao 
  • 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia

Masa serowa:
  • 1 kg białego sera 
  • 1 szklanka mleka
  • 1 szklanka cukru 
  • 1/2 szklanki oleju 
  • 3 jajka 
  • 1 budyń śmietankowy 
  • sok z jednej cytryny 
  • 2 łyżeczki cukru waniliowego 

Polewa:
  • 150 g wafelków o smaku orzechowym
  • 200 g czekolady mlecznej
  • 8 łyżek mleka
  • 100 g drobno pokrojonych orzechów laskowych 

Tortownica 24 cm



      Mąkę posiekać z masłem, dodać pozostałe składniki i zagnieść ciasto. Wyłożyć dno tortownicy.
Do miski włożyć wszystkie składniki masy serowej i wymieszać do połączenia składników. Masę wylać na spód. Piec na złoty kolor około 1,5 h w piekarniku nagrzanym do 180 *C. Ostudzić.
      Nad garnkiem z gotującą się wodą umieścić miskę z połamaną czekoladą i mlekiem. Mieszać do rozpuszczenia czekolady, wsypać orzechy.
Na wierzchu sernika położyć pokrojone wafelki. Górę i boki oblać czekoladą i zostawić do zastygnięcia.









Komentarze

  1. Kochana, genialny pomysł - nie dość że sernik wygląda bosko, wspaniale smakuje, to na dodatek nie jest zanadto skomplikowany do wykonania. Dla mnie bomba! :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Wow, faktycznie wygląda jak ferrero!

    OdpowiedzUsuń
  3. wow,nie dość, że polewa wygląda genialnie, to jeszcze skrywa pod sobą serniczek, przepyszne połączenie :)

    OdpowiedzUsuń
  4. aaaa! OMG OBŁĘDNE... jedna wielka kula Ferrero!

    OdpowiedzUsuń
  5. Cudowny! Uwielbiam ferrero

    OdpowiedzUsuń
  6. ISTNA ROZPUSTA! :) Lubię to razy milion!!

    OdpowiedzUsuń
  7. Super! bardzo fajnie wygląda :)

    OdpowiedzUsuń
  8. pomysłowe, prezentuje się obłędnie:)

    OdpowiedzUsuń
  9. Już sobie wyobrażam jaki musiał być pyszny!

    OdpowiedzUsuń
  10. Rany...o spaniu powinnam myśleć, a nie o jedzeniu:]

    OdpowiedzUsuń
  11. o rany, ale to musiał być pyszny sernik!!! wygląda niesamowicie dobrze!!!

    OdpowiedzUsuń
  12. Z przyjemnością zjadłabym solidny kawałek Twojego sernika - wygląda rewelacyjnie! :-)

    OdpowiedzUsuń
  13. Ja sobie lepiej nie będę wyobrażać, bo zaraz pójdę go piec ;) Cudo!

    OdpowiedzUsuń
  14. boski!!!!!!!!!!!!! poproszę kawałek.

    OdpowiedzUsuń
  15. Pyszne i fantastyczne połączenie, a wygląda zniewalająco smacznie !!!

    OdpowiedzUsuń
  16. Uwielbiam sernik w każdej postaci... I choć staram się walczyć ze słodkim nałogiem, tej wersji na pewno nie zdołałabym się oprzeć! :)

    OdpowiedzUsuń
  17. mogłabym Cię ozłocić za ten sernik!!!:D

    OdpowiedzUsuń
  18. Mam pytania dotyczące warstwy serowej.
    1.Ser może być z "wiaderka" ?
    2. Czy ta szklanka mleka, 1/2 szklanki oleju to nie rozrzedzi nam masy za bardzo ?
    3.Jajka dodajemy takie nie ubite na ? Czy może lepiej utrzeć je najpierw z cukrem ?
    3. Jaką ma mieć gęstość masa serowa ?
    Kasia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam,
      1 tak
      2 masa jest rzadka, ale to sprawia że sernik w smaku jest bardziej kremowy i delikatny. Jak widać na zdjęciach nic się nie rozwala, kruszy czy cokolwiek.
      3 nic nie ubijamy. Wszystkie składniki masy wrzucamy do miski i miksujemy do połączenia składników.
      4 rzadką :D

      uwielbiam ten sernik i bardzo często wykorzystuje go w rożnych przepisach np. sernik z owocami, sernik z miodem i cynamonem- proszę poszukać sobie na blogu.

      Pozdrawiam :D

      Usuń
  19. Nooo sernik siedzi w piekarniku :-) zaufałam Ci i dokładnie trzymałam się przepisu, choć masa wyszła gęstości śmietany. Troche się boje, no zobaczymy.... :-)
    Kasia

    OdpowiedzUsuń
  20. Ten komentarz jest dla niedowiarków takich jak :-), po upieczeniu jest ok. Byłam przrażona konsystencją ale zgodnie z obietnicami autorki wszystko jest ok. :-) . Jutro skomentuje całość.
    Dziękuje i pozdrawiam Kasia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mówiłam, że będzie dobrze :D Jeśli pani chce można zrezygnować z wafelków i dodać więcej orzechów.
      Pozdrawiam
      Ola

      Usuń
    2. Wszystko super, jedyna moja uwaga to ciut więcej polewy :-) zrobić, koniecznie mleczna czekolada bo ja dodałam gorzkiej i czuć :-) jak ktoś nielubi jak ja to z mleczną jest hicior :-). W piątek robię następny dla męża do pracy a na święta trzeci :-). Dzięki za przepis.
      Kasia

      Usuń

Prześlij komentarz

Pozdrawiam wszystkich i życzę samych smacznych chwil.
Ola

Popularne posty z tego bloga

Nalewka świąteczna

                 Święta tuż, tuż. Prezenty spakowane, pierniczki upieczone, menu świąteczne zaplanowane, bigos niedługo będzie się robił, fryzjer odwiedzony a ubieranie choinki zostawię moim chłopakom. Fajnym uwieńczeniem tych wszystkich przygotowań może być kieliszek bardzo smacznej nalewki z pomarańczami, cynamonem, wanilią i goździkami. Nalewka może też stanowić bardzo fajny prezent. Do świąt zostało jeszcze kilka dni więc zachęcam do przygotowania nalewki świątecznej.  Pozdrawiam Ola. Składniki: 6 pomarańczy  200 g cukru  1 laska wanilii 1 kora cynamonu  4 goździki 250-300 ml wódki  300 ml wody               Pomarańcze umyć, sparzyć wrzątkiem, zetrzeć skórkę (bez białej części) i wycisnąć sok. Do garnka wlać sok, wodę, dodać skórkę, cukier, przełamaną korę cynamonu, laskę wanilii i goździki. Doprowadzić do wrzenia i gotować 10 minut. Zdjąć z ognia. Do soku wlać wódkę. Ilość wódki zależy od nas, jeśli lubimy mocniejsze smaki dodajmy 300 ml jeśli lubimy słabsze do

Ciasto z płatkami owsianymi i jogurtem naturalnym

      Jedno z fajniejszych ciast jakie udało mi się upiec. Kruchy, lekko rozpadający się spód wykonany z płatków owsianych i kakao. A masa to połączenie białek, jogurtu i wiórków kokosowych. Szybkie w przygotowaniu, boskie w smaku a do tego niewielka ilość kalorii. Warte grzechu, polecam :D Składniki:  Masa z płatków: 2 szklanki płatków owsianych  1/2 szklanki cukru trzcinowego  3 łyżki kakao  1/2 szklanki oleju  3 żółtka  szczypta soli  Masa jogurtowa: 3 białka  1/2 szklanki cukru  400 ml jogurtu naturalnego  2 łyżki mąki ziemniaczanej  150 g wiórków kokosowych  1 łyżeczka proszku do pieczenia  Foremka: 26x21 cm, wyłożona pergaminem         Masa z płatków: wszystkie składniki dokładnie mieszamy. Masa jogurtowa: Ubijamy białka na sztywno, cały czas ubijając wsypujemy pomalutku, partiami cukier i ubijamy do momentu jego rozpuszczenia. Masa powinna być sztywna, lśniąca a pod palcami nie możemy wyczuwać grudek. Do białek dodajemy mąkę i miksujemy ok

Gozleme ze szpinakiem i fetą

      Gozleme to bardzo popularne tureckie chlebki. Na rozwałkowane ciasto nakłada się ulubione nadzienie mięsne albo warzywne następnie podsmaża się je na patelni.Bardzo łatwe i szybkie w przygotowaniu. Przypomina trochę taką zamkniętą pizzę. Mi, najlepiej smakuje wersja ze szpinakiem podana z sosem czosnkowym. Składniki: 350 g mąki chlebowej  1 łyżeczka soli  1 łyżeczka cukru  220 ml letniej wody  4 g drożdży suszonych albo 20 g świeżych   Nadzienie: 300 g świeżego szpinaku  2 ząbki czosnku  około 50-80 g sera fata  sól, pieprz  łyżka masła i oleju do smażenia           Nadzienie: Opłucz szpinak i usuń grube łodyżki. Podsmaż na maśle i oleju. Dodaj drobno pokrojony czosnek, dopraw pieprzem z solą nie przesadzaj bo feta jest słona. Przestudź.         Wszystkie składniki ciasta (przy użyciu suszonych drożdży) włóż do miski, wymieszaj drewnianą łyżką a następnie zagnieć. Ciasto powinno delikatnie przyklejać się do rąk, nie powinno być twarde. Jeśli używasz