Przejdź do głównej zawartości

Test wypiekacza Panasonic SD-ZB2512





             Cześć! Przychodzę dzisiaj z kolejnym testem. Dzisiaj biorę na warsztat wypiekacz do chleba Panasonic SD-ZB2512.Idealny wypiekasz dla osób lubiących domowe pieczywo. Świeży chlebek o poranku czy cieple bułeczki w zimowy wieczór.





              Panel sterujący jest bardzo czytelny. Na początku wybieramy jaki chcemy chleb żytni, pszenny, na zakwasie. Składniki wkładamy do formy. Przykładowe przepisy znajdziemy w instrukcji obsługi. Wybieramy wielkość chleba, stopień wypieczenia i określamy czas. Na przykład wybieramy chleb pełnoziarnisty urządzenie automatycznie dostosuje najkrótszy czas czyli 5 godzin. Możemy to zmienić jeśli chcemy aby chleb upiekł się na kolację czy śniadanie. O godzinie 19 wkładamy wszystkie składniki do wypiekacza, nastawiamy 12 godzin i następnego dnia o godzinie 7 rano automat powiadomi nas pikaniem że chleb jest już gotowy. 
Po wyłączeniu prądu i ponownym włączeniu urządzenie pamięta ustalony przez nas tryb. 



Proces przygotowania chleba składa się z 4 etapów:
-wyrabianie 
-odpoczywanie
-wyrastanie
-pieczenie 

Na wyświetlaczu pokazywany jest czas zakończenia programu.



             Do ułatwienia pracy mamy dwie łyżeczki. Ta mała posłuży nam do odmierzania startera zakwasu. Druga do odmierzania drożdży, soli, cukru. Z jednej strony łyżka o pojemności 15 ml z drugiej łyżeczka o pojemności 5 ml. 


             Na wyposażeniu są dwa kubki do zakwasu. W nich przygotujemy starter na zakwas. Pojemność 550 ml, podziałka co 10 ml. 



Forma do pieczenia wykonana jest z nieprzywierającej powłoki diamentowo-fluorowej.



        W zależności od tego jaki chleb będziemy piec do wyboru mamy dwa noże. Z ząbkami do wyrabiania chleba żytniego i nóż do chleba pszennego.


Całe urządzenie wykonane jest wysokiej jakości plastiku. Wszystko jest estetyczne, czytelne i funkcjonalne.


Automat do pieczenia SD-ZB2512 zaprogramowano na 33 różne tryby pieczenia w tym takie jak chleb na zakwasie, bezglutenowe, pełnoziarniste, nadziewane. Z łatwością wyrobimy ciasto na pizzę, bułeczki czy zrobimy kompot czy dżem.
Przykładowe przepisy dodane są do instrukcji obsługi. Później z czasem możemy sami modyfikować składniki i dostosowywać do naszych potrzeb i upodobań. 



          Dozownik bakali. Możemy wybrać to na co mamy akurat ochotę np: pestki dyni, orzechy, rodzynki, zioła. Bakalie dodawane są do wypieku we właściwym momencie. I co bardzo ważne rozłożone są równomiernie w całym bochenku. Dozownik można wyjąć, wysypać okruszki i umyć.
Ser, czekoladę dodajemy od razu do głównej misy.



          Dozownik drożdży. Wsypujemy drożdże a automat sam doda drożdże do masy w odpowiednim momencie.


      Grzałka umieszczona jest na spodzie urządzenia.W urządzeniu zastosowano dwa czujniki, jeden kontroluje temperaturę w środku a drugi na zewnątrz. Na tej podstawie program jest modyfikowany i dostosowuje parametry. Będziemy mieli pewność że nasz chleb wyjdzie taki na jaki mieliśmy chęć



Automatyczny wypiekacz do chleba SD-ZB2512

NUMER MODELU Numer modelu SD-ZB2512
WYDAJNOŚĆ Timer 13 godzin
WYMIARY Szer. x głęb. x wys. Ok. 256 x 389 x 382 mm
Ciężar urządzenia ok. 7,6 kg






             Wypiekacz skradł moje serce. Jest prosty w obsłudze, bardzo przyjazny i funkcjonalny. Testuje urządzenie od dwóch miesięcy i jeszcze nigdy się nie zawiodłam. Chleb wychodzi zawsze wypieczony, bez zakalca, bakalie są równomiernie rozłożone, skórka chrupiąca, środek mięciutki i pachnący. Jedyny minus to, to że nie uzyskamy rustykalnego wyglądu chleba. Ciasto na pizze czy bułeczki perfekcyjnie wyrobione i wyrośnięte. 
            W wypiekaczu robiłam również dżemy. Nigdy, ale to nigdy nic mi się nie przypaliło. Nie musiałam stać mieszać, pilnować wszystko robiło się samo. Mi to pasuje mam dwójkę małych dzieci i brak czasu. Wkładałam ulubione owoce, cukier, pektyny (albo cukier żelujący) ustawiałam program, czas a urządzenie odwalało za mnie robotę. Ja, tylko wkładałam do słoiczków. Jedyny minus to pojemność. Nie zrobimy powideł z 5kg śliwek :/ Coś za coś.
             Wypiekacz ma nowoczesny i przyjemny dla oka wygląd. I nie jest bardzo duży, zmieścił się w mojej mikroskopijnej kuchni. Łatwo się z nim pracuje i co mi bardzo pasuje ilość programów w tym tryb chleba na zakwasie i chleba bezglutenowego.
Polecam!


Komentarze

  1. Świetny ten wypiekacz :) Ja piekę chleb tradycyjnie, ale może warto w takie cudo zainwestować ;)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Pozdrawiam wszystkich i życzę samych smacznych chwil.
Ola

Popularne posty z tego bloga

Nalewka świąteczna

                 Święta tuż, tuż. Prezenty spakowane, pierniczki upieczone, menu świąteczne zaplanowane, bigos niedługo będzie się robił, fryzjer odwiedzony a ubieranie choinki zostawię moim chłopakom. Fajnym uwieńczeniem tych wszystkich przygotowań może być kieliszek bardzo smacznej nalewki z pomarańczami, cynamonem, wanilią i goździkami. Nalewka może też stanowić bardzo fajny prezent. Do świąt zostało jeszcze kilka dni więc zachęcam do przygotowania nalewki świątecznej.  Pozdrawiam Ola. Składniki: 6 pomarańczy  200 g cukru  1 laska wanilii 1 kora cynamonu  4 goździki 250-300 ml wódki  300 ml wody               Pomarańcze umyć, sparzyć wrzątkiem, zetrzeć skórkę (bez białej części) i wycisnąć sok. Do garnka wlać sok, wodę, dodać skórkę, cukier, przełamaną korę cynamonu, laskę wanilii i goździki. Doprowadzić do wrzenia i gotować 10 minut. Zdjąć z ognia. Do soku wlać wódkę. Ilość wódki zależy od nas, jeśli lubimy mocniejsze smaki dodajmy 300 ml jeśli lubimy słabsze do

Ciasto z płatkami owsianymi i jogurtem naturalnym

      Jedno z fajniejszych ciast jakie udało mi się upiec. Kruchy, lekko rozpadający się spód wykonany z płatków owsianych i kakao. A masa to połączenie białek, jogurtu i wiórków kokosowych. Szybkie w przygotowaniu, boskie w smaku a do tego niewielka ilość kalorii. Warte grzechu, polecam :D Składniki:  Masa z płatków: 2 szklanki płatków owsianych  1/2 szklanki cukru trzcinowego  3 łyżki kakao  1/2 szklanki oleju  3 żółtka  szczypta soli  Masa jogurtowa: 3 białka  1/2 szklanki cukru  400 ml jogurtu naturalnego  2 łyżki mąki ziemniaczanej  150 g wiórków kokosowych  1 łyżeczka proszku do pieczenia  Foremka: 26x21 cm, wyłożona pergaminem         Masa z płatków: wszystkie składniki dokładnie mieszamy. Masa jogurtowa: Ubijamy białka na sztywno, cały czas ubijając wsypujemy pomalutku, partiami cukier i ubijamy do momentu jego rozpuszczenia. Masa powinna być sztywna, lśniąca a pod palcami nie możemy wyczuwać grudek. Do białek dodajemy mąkę i miksujemy ok

Gozleme ze szpinakiem i fetą

      Gozleme to bardzo popularne tureckie chlebki. Na rozwałkowane ciasto nakłada się ulubione nadzienie mięsne albo warzywne następnie podsmaża się je na patelni.Bardzo łatwe i szybkie w przygotowaniu. Przypomina trochę taką zamkniętą pizzę. Mi, najlepiej smakuje wersja ze szpinakiem podana z sosem czosnkowym. Składniki: 350 g mąki chlebowej  1 łyżeczka soli  1 łyżeczka cukru  220 ml letniej wody  4 g drożdży suszonych albo 20 g świeżych   Nadzienie: 300 g świeżego szpinaku  2 ząbki czosnku  około 50-80 g sera fata  sól, pieprz  łyżka masła i oleju do smażenia           Nadzienie: Opłucz szpinak i usuń grube łodyżki. Podsmaż na maśle i oleju. Dodaj drobno pokrojony czosnek, dopraw pieprzem z solą nie przesadzaj bo feta jest słona. Przestudź.         Wszystkie składniki ciasta (przy użyciu suszonych drożdży) włóż do miski, wymieszaj drewnianą łyżką a następnie zagnieć. Ciasto powinno delikatnie przyklejać się do rąk, nie powinno być twarde. Jeśli używasz