Przejdź do głównej zawartości

Sernik marchewkowy



     Pyszny sernik w kolorach jesieni. Delikatnie chrupiący spód, połączony z aksamitną masą serowo-marchewkową a całość przyprawiona aromatycznymi przyprawami. Polecam!


Przygotowanie: 50 minut | Pieczenie: 1 godzina i 5 minut

Składniki:

Spód
  • 1 1/2 szklanki pokruszonych herbatników
  • 1/2 szklanki drobno zmielonych orzechów migdałowych
  • 2 łyżki cukru trzcinowego
  • 1/2 łyżeczki cynamonu
  • 180g masła roztopionego i ostudzonego
Ser
  • 500g sera kremowego
  • 3/4 szklanki cukru
  • 2 łyżki cukru trzcinowego
  • 3 jajka
  • 3 łyżki śmietany 36%
  • 2 łyżki mąki ziemniaczanej
  • 2 łyżeczki cukru waniliowego albo ekstraktu
  • 1 łyżka soku z cytryny
  • 1/2 łyżeczki cynamonu
  • 1/2 łyżeczki mielonego imbiru
  • 3/4 szklanki puree z marchwi*
  • 1/2 szklanki drobno startej marchwi

     Orzechy, herbatniki, cukier, cynamon, masło wszystko razem wymieszać. Wyłożyć na dno blaszki i piec 10 minut w piekarniku nagrzanym do 180*C.
     W misce ucieramy ser z cukrem do momentu aż cukier się rozpuści, dodajemy jajka i mieszamy do połączenia składników. Do miski wrzucamy pozostałe składniki i łączymy wszystko razem. Masę wylewamy na podpieczony spód i pieczemy około 55 minut.
Po ostudzeniu przechowujemy w lodówce.


* Marchew kroimy na mniejsze kawałki, wrzucamy do garnka i dusimy do miękkości (około 10 minut). Przekładamy do blendera albo robota kuchennego i miksujemy na papkę.
Można też użyć marchwi ze słoiczków dla dzieci. 









Komentarze

  1. Co za zbieg okoliczności! U mnie też dziś serniczek:-). Muszę przyznać, że marchewkowego jeszcze nigdy nie jadłam.Wygląda bardzo słonecznie i optymistycznie:-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ma piękny kolor. :) Przepadam za marchewką na słodko i chyba widzę jeden ze swoich przyszłych serników!

    OdpowiedzUsuń
  3. A skąd pochodzi przepis?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przepisy które tu prezentujesz nie są Twoją własnością, wiec może wypadało by podać skąd pochodzą? Przejrzałem wiele stron i jak widać, boli podawanie linku do przepisu oryginalnego.

      Usuń
    2. Zarejestruj się na swoim blogu i dopiero zaczniemy dyskusje. Lubie wiedzieć z kim piszę. Coś mi zarzucasz pisząc anonimowo?

      Usuń
    3. Proszę http://heatovento350.blogspot.com/2012/03/carrot-cheesecake-bars.html

      Usuń
  4. Uwielbiam marchewkę i serniki. Trzeba kiedyś zrobić;)

    OdpowiedzUsuń
  5. Marchewkowy?
    Nigdy nie słyszałam:)
    Ale brzmi ciekawie:)

    OdpowiedzUsuń
  6. Bratowa serniczek pyyyyyychotka!!

    OdpowiedzUsuń
  7. Takiego jeszcze nie widziałam! Ale pięknie się prezentuje!

    OdpowiedzUsuń
  8. Serniczek pierwsza klasa :-)
    Pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń
  9. Wygląda bardzo smakowicie i pięknie !

    OdpowiedzUsuń
  10. marchewkowy?
    o ja Cię kręcę, toż to istny bajer!
    podoba mi się.

    OdpowiedzUsuń
  11. Dziękuje za komentarze i pozdrawiam serdecznie :}

    OdpowiedzUsuń
  12. wow, cudny ma kolorek, nigdy nie widziałam marchewekowego serniczka, super :)

    OdpowiedzUsuń
  13. Z sernikiem marchewkowym jeszcze się nie spotkałam, intrygujące... :) Jestem szalenie ciekawa, jak smakuje!

    OdpowiedzUsuń
  14. Ciekawe. Nie pamiętam, żebym gdzieś widziała przepis na sernik z marchewką... Ale skoro można piec inne marchewkowe ciasta, to dlaczego nie? Jako wierna fanka serników z pewnością wypróbuję, tylko jak się zrobi trochę chłodniej, bo te przyprawy mi się tak jesiennie kojarzą...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zachęcam do wypróbowania jest pyszny :]
      Pozdrawiam!

      Usuń
  15. Odpowiedzi
    1. Właśnie biorę się za pieczenie:-) Mam tylko pytanie: spód piecze się w 180*C a potem w tej samej temp i czy z termoobiegiem?

      Usuń
    2. Ja, piekłam bez termoobiegu w 180*C.
      Podany przepis jest na mała blaszkę, ten który był na pikniku, zrobiony został z podwójnej porcji.

      Usuń
    3. Po raz drugi biorę się za ten sernik:-) pycha

      Usuń
  16. Właśnie przypomniał mi się ten przepis :) będzie obok mazurka na Wielkanoc.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Pozdrawiam wszystkich i życzę samych smacznych chwil.
Ola

Popularne posty z tego bloga

Nalewka świąteczna

                 Święta tuż, tuż. Prezenty spakowane, pierniczki upieczone, menu świąteczne zaplanowane, bigos niedługo będzie się robił, fryzjer odwiedzony a ubieranie choinki zostawię moim chłopakom. Fajnym uwieńczeniem tych wszystkich przygotowań może być kieliszek bardzo smacznej nalewki z pomarańczami, cynamonem, wanilią i goździkami. Nalewka może też stanowić bardzo fajny prezent. Do świąt zostało jeszcze kilka dni więc zachęcam do przygotowania nalewki świątecznej.  Pozdrawiam Ola. Składniki: 6 pomarańczy  200 g cukru  1 laska wanilii 1 kora cynamonu  4 goździki 250-300 ml wódki  300 ml wody               Pomarańcze umyć, sparzyć wrzątkiem, zetrzeć skórkę (bez białej części) i wycisnąć sok. Do garnka wlać sok, wodę, dodać skórkę, cukier, przełamaną korę cynamonu, laskę wanilii i goździki. Doprowadzić do wrzenia i gotować 10 minut. Zdjąć z ognia. Do soku wlać wódkę. Ilość wódki zależy od nas, jeśli lubimy mocniejsze smaki dodajmy 300 ml jeśli lubimy słabsze do

Ciasto z płatkami owsianymi i jogurtem naturalnym

      Jedno z fajniejszych ciast jakie udało mi się upiec. Kruchy, lekko rozpadający się spód wykonany z płatków owsianych i kakao. A masa to połączenie białek, jogurtu i wiórków kokosowych. Szybkie w przygotowaniu, boskie w smaku a do tego niewielka ilość kalorii. Warte grzechu, polecam :D Składniki:  Masa z płatków: 2 szklanki płatków owsianych  1/2 szklanki cukru trzcinowego  3 łyżki kakao  1/2 szklanki oleju  3 żółtka  szczypta soli  Masa jogurtowa: 3 białka  1/2 szklanki cukru  400 ml jogurtu naturalnego  2 łyżki mąki ziemniaczanej  150 g wiórków kokosowych  1 łyżeczka proszku do pieczenia  Foremka: 26x21 cm, wyłożona pergaminem         Masa z płatków: wszystkie składniki dokładnie mieszamy. Masa jogurtowa: Ubijamy białka na sztywno, cały czas ubijając wsypujemy pomalutku, partiami cukier i ubijamy do momentu jego rozpuszczenia. Masa powinna być sztywna, lśniąca a pod palcami nie możemy wyczuwać grudek. Do białek dodajemy mąkę i miksujemy ok

Gozleme ze szpinakiem i fetą

      Gozleme to bardzo popularne tureckie chlebki. Na rozwałkowane ciasto nakłada się ulubione nadzienie mięsne albo warzywne następnie podsmaża się je na patelni.Bardzo łatwe i szybkie w przygotowaniu. Przypomina trochę taką zamkniętą pizzę. Mi, najlepiej smakuje wersja ze szpinakiem podana z sosem czosnkowym. Składniki: 350 g mąki chlebowej  1 łyżeczka soli  1 łyżeczka cukru  220 ml letniej wody  4 g drożdży suszonych albo 20 g świeżych   Nadzienie: 300 g świeżego szpinaku  2 ząbki czosnku  około 50-80 g sera fata  sól, pieprz  łyżka masła i oleju do smażenia           Nadzienie: Opłucz szpinak i usuń grube łodyżki. Podsmaż na maśle i oleju. Dodaj drobno pokrojony czosnek, dopraw pieprzem z solą nie przesadzaj bo feta jest słona. Przestudź.         Wszystkie składniki ciasta (przy użyciu suszonych drożdży) włóż do miski, wymieszaj drewnianą łyżką a następnie zagnieć. Ciasto powinno delikatnie przyklejać się do rąk, nie powinno być twarde. Jeśli używasz