Przejdź do głównej zawartości

Pączki z ajerkoniakiem



     Zapraszam dzisiaj wszystkich na pączki i to nie byle jakie bo z masą ajerkoniakową.
Polecam ciasto jest mięciutkie a masa przepyszna!


Składniki:

Ciasto:
  • 1 kg mąki luksusowej 
  • 0,5 kg mąki krupczatki 
  • 200 g rozpuszczonego masła (nie może być gorące)
  • 7 żółtek 
  • 7 jajek 
  • 100 g świeżych drożdży
  • 6 łyżek cukru 
  • szczypta soli 
  • 260 ml letniego mleka 
  • 1 kieliszek wódki 

Nadzienie:
  • 1/2 szklanki ajerkoniaku 
  • 1 szklanka mleka
  • 1/2 szklanki mąki krupczatki 
  • 3 żółtka
  • 3 łyżki cukru 

 Dodatkowo:
  • tłuszcz do smażenia 
  • polewa czekoladowa albo lukier 

      Do mleka wkruszamy drożdże, wsypujemy łyżkę mąki, łyżeczkę cukru, mieszamy do rozpuszczenia i odstawiamy do wyrośnięcia. W kąpieli wodnej ubijamy jajka, żółtka, sól i cukier do momentu, aż masa zrobi się jasnożółta. Do miski przesiewamy mąki, wlewamy masło, masę jajeczną,wódkę, mieszamy na koniec dodajemy drożdże. Zagniatamy ciasto. Ciasto nie może być zbite, twarde w dotyku musi być miękkie! Jeśli będzie zbite należy dolać odrobinę mleka. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
     Nadzienie:Żółtka, cukier i ajerkoniak ubijamy na jasnożółtą masę. Do masy dodajemy trzy łyżki mleka i mąkę, mieszamy. Pozostałe mleko gotujemy, wlewamy masę ajerkoniakową i cały czas mieszając doprowadzić do zgęstnienia.Przykrywamy i odstawiamy do wystudzenia.
     Ciasto wałkujemy na grubość około 3 cm. Przy pomocy szklanki albo okrągłej foremki wycinamy koła, ciasto delikatnie rozciągamy w rękach, nakładamy nadzienie i zlepiamy. Pączki układamy na stolnicy, przykrywamy ściereczką i zostawiamy do wyrośnięcia.
     Do rozgrzanego tłuszczu wkładamy pączki i smażyć z każdej strony. Po usmażeniu odsączamy na papierowym ręczniku. Przestudzone pączki polewamy polewą albo lukrem.





Komentarze

  1. na noc? takie cuda?!
    no wiesz Ty co!
    ale i tak CI porwę jednego :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam ajerkoniak :-) nadzienie zapisuję do wykorzystania

    OdpowiedzUsuń
  3. Mam nadzieję,że tym razem się załapie hihi:))

    OdpowiedzUsuń
  4. aż ślinka cieknie! pysznie! :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Takie pączusie pochłaniałabym z rozkoszą...:-)

    OdpowiedzUsuń
  6. No nie mogę. Wszystkie pieczecie pączki! Moje Wy mistrzynie :)

    OdpowiedzUsuń
  7. No nie!;) Ależ smakowitości wychodzą spod Twej ręki...;)))

    OdpowiedzUsuń
  8. Pysznie wygląda ten pączuś ;D

    OdpowiedzUsuń
  9. O jaaa! Oszaleć idzie w ostatnich dniach. Wszędzie pączki! Takie piękne, pulchne, usmiechające się znad monitora...Ach i jeszcze z ajerkoniakiem...Ja chcę! Teraz!

    OdpowiedzUsuń
  10. Pyszne! Pięknie się prezentują

    OdpowiedzUsuń
  11. Pyszne pączusie ze smakowitym nadzieniem ! Uwielbiam :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Świetne! Takie pyszne maluszki!

    OdpowiedzUsuń
  13. Wspaniałe pączuszki :):)
    chociaż przyznam się , że w kwestii pączków jestem konserwatystką i jeśli mam wybór - to zawsze sięgam po te z różaną konfiturą ... ale Twoich pączusiów z ajerkoniakiem skosztowałabym z wielką chęcią :)gdyby tak można było sięgnąć po jednego :):):)

    OdpowiedzUsuń
  14. takie malutkie, a jak bogato nadziane :)

    OdpowiedzUsuń
  15. A na jakim tłuszczu smażysz? Tylko nie mów, że na smalcu... brrr! Najlepsze pączki są na oleju rzepakowym (zdrowiej i bez smaku oleju, bo rzepakowy nie ma smaku wcale) :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pączki smażyłam na oleju rzepakowym :D Na smalcu nie są takie najgorsze :}
      Pozdrawiam!

      Usuń

Prześlij komentarz

Pozdrawiam wszystkich i życzę samych smacznych chwil.
Ola

Popularne posty z tego bloga

Nalewka świąteczna

                 Święta tuż, tuż. Prezenty spakowane, pierniczki upieczone, menu świąteczne zaplanowane, bigos niedługo będzie się robił, fryzjer odwiedzony a ubieranie choinki zostawię moim chłopakom. Fajnym uwieńczeniem tych wszystkich przygotowań może być kieliszek bardzo smacznej nalewki z pomarańczami, cynamonem, wanilią i goździkami. Nalewka może też stanowić bardzo fajny prezent. Do świąt zostało jeszcze kilka dni więc zachęcam do przygotowania nalewki świątecznej.  Pozdrawiam Ola. Składniki: 6 pomarańczy  200 g cukru  1 laska wanilii 1 kora cynamonu  4 goździki 250-300 ml wódki  300 ml wody               Pomarańcze umyć, sparzyć wrzątkiem, zetrzeć skórkę (bez białej części) i wycisnąć sok. Do garnka wlać sok, wodę, dodać skórkę, cukier, przełamaną korę cynamonu, laskę wanilii i goździki. Doprowadzić do wrzenia i gotować 10 minut. Zdjąć z ognia. Do soku wlać wódkę. Ilość wódki zależy od nas, jeśli lubimy mocniejsze smaki dodajmy 300 ml jeśli lubimy słabsze do

Ciasto z płatkami owsianymi i jogurtem naturalnym

      Jedno z fajniejszych ciast jakie udało mi się upiec. Kruchy, lekko rozpadający się spód wykonany z płatków owsianych i kakao. A masa to połączenie białek, jogurtu i wiórków kokosowych. Szybkie w przygotowaniu, boskie w smaku a do tego niewielka ilość kalorii. Warte grzechu, polecam :D Składniki:  Masa z płatków: 2 szklanki płatków owsianych  1/2 szklanki cukru trzcinowego  3 łyżki kakao  1/2 szklanki oleju  3 żółtka  szczypta soli  Masa jogurtowa: 3 białka  1/2 szklanki cukru  400 ml jogurtu naturalnego  2 łyżki mąki ziemniaczanej  150 g wiórków kokosowych  1 łyżeczka proszku do pieczenia  Foremka: 26x21 cm, wyłożona pergaminem         Masa z płatków: wszystkie składniki dokładnie mieszamy. Masa jogurtowa: Ubijamy białka na sztywno, cały czas ubijając wsypujemy pomalutku, partiami cukier i ubijamy do momentu jego rozpuszczenia. Masa powinna być sztywna, lśniąca a pod palcami nie możemy wyczuwać grudek. Do białek dodajemy mąkę i miksujemy ok

Gozleme ze szpinakiem i fetą

      Gozleme to bardzo popularne tureckie chlebki. Na rozwałkowane ciasto nakłada się ulubione nadzienie mięsne albo warzywne następnie podsmaża się je na patelni.Bardzo łatwe i szybkie w przygotowaniu. Przypomina trochę taką zamkniętą pizzę. Mi, najlepiej smakuje wersja ze szpinakiem podana z sosem czosnkowym. Składniki: 350 g mąki chlebowej  1 łyżeczka soli  1 łyżeczka cukru  220 ml letniej wody  4 g drożdży suszonych albo 20 g świeżych   Nadzienie: 300 g świeżego szpinaku  2 ząbki czosnku  około 50-80 g sera fata  sól, pieprz  łyżka masła i oleju do smażenia           Nadzienie: Opłucz szpinak i usuń grube łodyżki. Podsmaż na maśle i oleju. Dodaj drobno pokrojony czosnek, dopraw pieprzem z solą nie przesadzaj bo feta jest słona. Przestudź.         Wszystkie składniki ciasta (przy użyciu suszonych drożdży) włóż do miski, wymieszaj drewnianą łyżką a następnie zagnieć. Ciasto powinno delikatnie przyklejać się do rąk, nie powinno być twarde. Jeśli używasz