Przejdź do głównej zawartości

Tort z makiem i czekoladą




     Przeważnie wykorzystuje mak do zrobienia makowca tym razem nie miałam na niego ochoty i postanowiłam zrobić coś innego. Z pomocą przyszedł przepis z gazety. Oczywiście nie była bym sobą gdybym go nie zmieniła pod swoje upodobania. A więc upiekłam dwa biszkopty z dodatkiem mielonych orzechów i bułki tartej, ciasto makowe z bakaliami a to wszystko zostało przełożone  masą budyniową z dodatkiem nutelli. Łał! wyobrażenia smakowe przekroczyły moje wyobrażenie, wyszło rewelacyjne w smaku. Na wielkanocnym stole było pięć rodzai ciast, to znikło jako pierwsze. Polecam!



Składniki:


Biszkopty:

  • 8 jajek 
  • 8 łyżek cukru 
  • 8 łyżek zmielonych orzechów 
  • 6 łyżek bułki tartej 
  • 4 łyżki mąki 
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia 

Ciasto makowe:

  • 500 g maku 
  • 1/2 szklanki cukru 
  • 80 g masła 
  • 3 jajka
  • 1 łyżka miodu 
  • 3 łyżeczki kakao 
  • 1 czubata łyżka kartoflanki 
  • 20 g rodzynków
  • 20 g dowolnych orzechów 
  • kilka kropel olejku migdałowego

Krem:

  • 2 budynie śmietankowe 
  • 2,5 szklanki mleka 
  • 4-5 czubate łyżki nutelli 
  • 1 łyżka kakao 
  • 200 g masła temp. pokojowej
  • 400 ml śmietany kremówki 
  • 1 czubata łyżka cukru pudru 
  • 3 łyżeczki żelatyny 
  • 2 łyżeczki kakao
  • polewa czekoladowa do dekoracji 
  • szklanka wody przegotowanej z dodatkiem soku z cytryny
  • foremka tortownica 24 cm



      Biszkopty: Ciasto można przygotować na trzy sposoby, albo podzielimy składniki na pół i przygotujemy dwa osobne biszkopty. Można też od razu zrobić biszkopt z całości składników i później podzielić surowe ciasto na dwie blaszki, albo upiec jeden biszkopt i po upieczeniu przekroić.
Białka ubijamy, wsypujemy cukier i dodajemy po żółtku. Chwile jeszcze ubijamy. Wsypujemy mielone orzechy mieszamy do połączenia, dodajemy bułkę tartą, mąkę i proszek do pieczenia, mieszamy. Ciasto przekładamy do natłuszczonej foremki i pieczemy na zloty kolor w 180*C.Ostudzić.
     Ciasto makowe: Mak zalać wrzątkiem, gotować na małym ogniu 30 minut. Ostudzić. Mak odcedzić i zmielić trzy razy. Do maku dodać rozpuszczone masło, miód, kakao, cukier, jajka, kartoflankę, olejek. Chwilę ucierać. Do masy dorzucić rodzynki i drobno pokrojone orzechy. Przełożyć do natłuszczonej foremki i piec 30 minut w 180*C. Ostudzić.
     Krem: Budynie wsypujemy do 1/2 szklanki mleka, resztę wlewamy do garnka i stawiamy na ogień do zagotowania. Wlewamy budyń i mieszamy do zgęstnienia. Przykrywamy i studzimy.
Masło ucieramy, dodajemy po łyżce budyniu, nutelle i  kakao. Możliwe jest, że budyń nie będzie chciał się rozetrzeć i powstaną grudki wtedy można wykorzystać mikser. Chwila na najwyższych obrotach załatwi problem.
     Biszkopty nasączamy wodą z sokiem. Na biszkopt nakładamy 1/2 kremu, ciasto makowe, pozostały krem, biszkopt. Śmietanę kremówkę ubijamy, dodajemy rozpuszczoną żelatynę ( żelatynę zalewamy 1/4 szklanki wody, odstawiamy do napęcznienia potem podgrzewamy do rozpuszczenia i studzimy), cukier puder i 2 łyżeczki kakao. Śmietana pokrywamy boki i wierz ciasta. Dowolnie dekorujemy.









*Inspiracja na ciasto z gazety " Przyślij Przepis" w większości zmienione.


Komentarze

  1. Po prostu wspaniały!
    Te warstwy mnie zaczarowały...

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam ochotę na coś słodkiego i tak sobie myślę, że kawałek takiego tortu byłby idealnym spełnieniem moich zachcianek :-D

    OdpowiedzUsuń
  3. Znowu takie pyszności u Ciebie :) Wygląda wspaniale , skosztowałabym chętnie tego tortu :) Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  4. Ten tort robi wrażenie!:)

    OdpowiedzUsuń
  5. Piękny torcik, też jestem pod wrażeniem :-)

    OdpowiedzUsuń
  6. Odpisuję Olu przepis na czekoladowy krem :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Na prawdę łał! Wspaniale wygląda i musi być pyszny :))

    OdpowiedzUsuń
  8. Wygląda naprawdę świetnie! A ten krem z nutelli....mmmm....! MNiam! :-)

    OdpowiedzUsuń
  9. Mistrzynia w produkcji takich ciast wielowarstwowych i wielokremowych jest moja mama :) Uwielbiam takie propozycje.

    OdpowiedzUsuń
  10. Piękny torcik i wygląda przepysznie !

    OdpowiedzUsuń
  11. mmmm... Wyborne! :D Musiał być pyszny!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Pozdrawiam wszystkich i życzę samych smacznych chwil.
Ola

Popularne posty z tego bloga

Nalewka świąteczna

                 Święta tuż, tuż. Prezenty spakowane, pierniczki upieczone, menu świąteczne zaplanowane, bigos niedługo będzie się robił, fryzjer odwiedzony a ubieranie choinki zostawię moim chłopakom. Fajnym uwieńczeniem tych wszystkich przygotowań może być kieliszek bardzo smacznej nalewki z pomarańczami, cynamonem, wanilią i goździkami. Nalewka może też stanowić bardzo fajny prezent. Do świąt zostało jeszcze kilka dni więc zachęcam do przygotowania nalewki świątecznej.  Pozdrawiam Ola. Składniki: 6 pomarańczy  200 g cukru  1 laska wanilii 1 kora cynamonu  4 goździki 250-300 ml wódki  300 ml wody               Pomarańcze umyć, sparzyć wrzątkiem, zetrzeć skórkę (bez białej części) i wycisnąć sok. Do garnka wlać sok, wodę, dodać skórkę, cukier, przełamaną korę cynamonu, laskę wanilii i goździki. Doprowadzić do wrzenia i gotować 10 minut. Zdjąć z ognia. Do soku wlać wódkę. Ilość wódki zależy od nas, jeśli lubimy mocniejsze smaki dodajmy 300 ml jeśli lubimy słabsze do

Ciasto z płatkami owsianymi i jogurtem naturalnym

      Jedno z fajniejszych ciast jakie udało mi się upiec. Kruchy, lekko rozpadający się spód wykonany z płatków owsianych i kakao. A masa to połączenie białek, jogurtu i wiórków kokosowych. Szybkie w przygotowaniu, boskie w smaku a do tego niewielka ilość kalorii. Warte grzechu, polecam :D Składniki:  Masa z płatków: 2 szklanki płatków owsianych  1/2 szklanki cukru trzcinowego  3 łyżki kakao  1/2 szklanki oleju  3 żółtka  szczypta soli  Masa jogurtowa: 3 białka  1/2 szklanki cukru  400 ml jogurtu naturalnego  2 łyżki mąki ziemniaczanej  150 g wiórków kokosowych  1 łyżeczka proszku do pieczenia  Foremka: 26x21 cm, wyłożona pergaminem         Masa z płatków: wszystkie składniki dokładnie mieszamy. Masa jogurtowa: Ubijamy białka na sztywno, cały czas ubijając wsypujemy pomalutku, partiami cukier i ubijamy do momentu jego rozpuszczenia. Masa powinna być sztywna, lśniąca a pod palcami nie możemy wyczuwać grudek. Do białek dodajemy mąkę i miksujemy ok

Gozleme ze szpinakiem i fetą

      Gozleme to bardzo popularne tureckie chlebki. Na rozwałkowane ciasto nakłada się ulubione nadzienie mięsne albo warzywne następnie podsmaża się je na patelni.Bardzo łatwe i szybkie w przygotowaniu. Przypomina trochę taką zamkniętą pizzę. Mi, najlepiej smakuje wersja ze szpinakiem podana z sosem czosnkowym. Składniki: 350 g mąki chlebowej  1 łyżeczka soli  1 łyżeczka cukru  220 ml letniej wody  4 g drożdży suszonych albo 20 g świeżych   Nadzienie: 300 g świeżego szpinaku  2 ząbki czosnku  około 50-80 g sera fata  sól, pieprz  łyżka masła i oleju do smażenia           Nadzienie: Opłucz szpinak i usuń grube łodyżki. Podsmaż na maśle i oleju. Dodaj drobno pokrojony czosnek, dopraw pieprzem z solą nie przesadzaj bo feta jest słona. Przestudź.         Wszystkie składniki ciasta (przy użyciu suszonych drożdży) włóż do miski, wymieszaj drewnianą łyżką a następnie zagnieć. Ciasto powinno delikatnie przyklejać się do rąk, nie powinno być twarde. Jeśli używasz