Przejdź do głównej zawartości

Bułeczki jagodowo-kokosowe





    Jagodzianki to moje ulubione drożdżówki. Piekę je co roku jak tylko zaczyna się sezon na jagody. Tym razem do moich ukochanych jagodzianek postanowiłam dodać budyń z wiórkami kokosowymi. Jak dla mnie smakują obłędnie, są fantastyczne i od wczoraj są numerem jeden na mojej liście wypieków. Jeśli planujecie piec jagodzianki polecam moje, obowiązkowo z lukrem jagodowym :D Ciasto możecie zrobić według własnego przepisu. Zachęcam do spróbowania.



Składniki: 

  • 5 szklanek mąki (przesianej) 
  • 100 g masła (roztopione i przestudzone)
  • 250 ml maślanki 
  • 130 ml mleka 
  • 40 g drożdży 
  • 1 szklanka cukru 
  • 3 żółtka temp. pokojowa

Nadzienie:
  • 1 budyń śmietankowy 
  • 1,5 szklanki mleka 
  • 50 g wiórków kokosowych 
  • 200 g jagód (umyte i obrane)
  • 1 czubata łyżeczka kaszy manny 
  • 1 żółtko+łyżka mleka 

 Lukier:
  • 1 szklanka cukru pudru
  • 30-40 g jagód 
  • wiórki kokosowe do posypania 


       Mleko i maślankę podgrzewamy do temp. pokojowej około 22-24*C. Do garnuszka wkruszamy  drożdże, wsypujemy łyżeczkę cukru, łyżeczkę mąki wlewamy 1/2 szkl. mleka i mieszamy do rozpuszczenia. Odstawiamy do wyrośnięcia. Do miski wsypujemy mąkę, cukier, roztrzepane żółtka, wlewamy zaczyn i mieszamy drewnianą łyżką. Do ciasta wlewamy mleko z maślanka i masło. Chwile mieszamy łyżką następnie dłońmi zagniatamy ciasto około 5 minut. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do podwojenia objętości.
       Budyń gotujemy według instrukcji na opakowaniu ( z 1,5 szklanki mleka!). Do gęstego budyniu wsypujemy wiórki kokosowe, mieszamy, przykrywamy talerzykiem i studzimy.
Stolnice oprószamy mąką, wyjmujemy ciasto, delikatnie obracamy toczymy wałek i nożem kroimy na 16 plastrów. Każdy plaster wałkujemy na średniej grubości placek. Na środek nakładamy łyżeczkę budyniu i jagód wymieszanych z kaszą manną. Zawijamy ciasto i kształtujemy bułeczki, układamy na natłuszczonej blaszce, przykrywamy ściereczka i odstawiamy na 30 minut. Piekarnik nagrzewamy do 180*C. Każdą bułeczkę smarujemy rozkłóconym żółtkiem z mlekiem. Pieczemy na złoty kolor około 20 minut. Studzimy.
      Na talerz wsypujemy cukier puder, dodajemy przetarte przez sitko jagody mieszamy lukier powinien mieć konsystencje gęstej, kwaśnej śmietany. Widelcem robimy esy-floresy  na drożdżówkach na koniec posypujemy wiórkami kokosowymi.





Komentarze

  1. Jagody i kokos, to moje dwie ulubione rzeczy w jednej słodkiej bułeczce, czy można chcieć więcej? Trzeba będzie piec :))

    OdpowiedzUsuń
  2. Mniam mniam, też się dziś zabieram za jagodzianki:)

    OdpowiedzUsuń
  3. ooo.. dodatek kokosu-coś nieziemksiegooo :D
    A jak cudownie wyglądają!

    OdpowiedzUsuń
  4. Olu, cudne!:-) Ja wczoraj piekłam malinianki:-).

    OdpowiedzUsuń
  5. Jagodowo, kokosowo i z budyniem - bez dwóch zdań pysznie. Przyznam, że nie piekłam jeszcze jagodzianek, zwykle kupuję. W tym tygodniu kupiłam pierwszą i niestety nie zachwyciła mnie. Więc chyba skuszę się na pieczenie własnych, a Twój przepis dodaję do zakładek :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Cudowne.... Porywam jedną na drugie śniadanie ;D

    OdpowiedzUsuń
  7. oj :) drożdżówka, jagody i jeszcze budyń z kokosem, to musi smakować obłędnie :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Jak smacznie wyglądaja :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Aż się same ręce po nie wyciągają;)

    OdpowiedzUsuń
  10. Olu, wyglądają tak ślicznie!
    podbiłyby serca moich domowników. wspaniałe.

    OdpowiedzUsuń
  11. robiłam wczoraj podobne :) piękne Ci wyszły :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Ola, zaraz jestem u Ciebie ;)

    OdpowiedzUsuń
  13. fajna odmiana od tradycyjnych jagodzianek :D

    OdpowiedzUsuń
  14. Uwielbiam wszelakie bułeczki drożdżowe, a te wyglądają obłędnie apetycznie :-) fajny pomysł z masą kokosową do środka.

    OdpowiedzUsuń
  15. Mniam, robiłam już też w tym sezonie jagodzianki, ale lukier jagodowy to dla mnie nowość, muszę wypróbować! :)

    OdpowiedzUsuń
  16. Kokosanki uwielbiam. Jagodzianki to moja słabość (chociaż pracując obecnie w cukierni tylko raz sobie pozwoliłam :P). Więc jagodzianko-kokosanki muszą być obłędne! :D

    OdpowiedzUsuń
  17. mniam!:) fajny dodatek kokosu, a jagodzianki tylko domowe najlepsze:)

    OdpowiedzUsuń
  18. Mniaam koniecznie do wypróbowania :)

    OdpowiedzUsuń
  19. Genialny lukier, zwłaszcza jak za mało jest nadzienia, a mi zawsze jest za mało:-)) Pyszne :-)!

    OdpowiedzUsuń
  20. Jakie pyszności! Jagody i kokos<3

    OdpowiedzUsuń
  21. uwielbiam jagodzianki!:)

    OdpowiedzUsuń
  22. Uwielbiam kokos i jagody. W połączeniu muszę być obłędne! :D

    OdpowiedzUsuń
  23. Olu, kokos i jagody brzmią genialnie. Nigdy nie wpadłabym na takie połączenie! I to na dodatek w postaci bułeczek!!! Super!

    OdpowiedzUsuń
  24. Coś dla mnie! Wyglądają naprawdę smacznie.

    OdpowiedzUsuń
  25. Piękne i bardzo apetycznie wyglądają :)

    OdpowiedzUsuń
  26. Chociaż jedna poproszę. Pysznie wyglądają :)
    To chyba jedna z najlepszych odmian jagód- jagodzianki!

    OdpowiedzUsuń
  27. jutro zrobię takie bułeczki ale z wiśniami :)

    OdpowiedzUsuń
  28. Uwielbiam jagody, napewno je spróbulę zrobić
    http://bit.ly/pakietmedyczny

    OdpowiedzUsuń
  29. Drozdzowe uwielbiam:) Swietny blog:)Gratuluje!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Pozdrawiam wszystkich i życzę samych smacznych chwil.
Ola

Popularne posty z tego bloga

Nalewka świąteczna

                 Święta tuż, tuż. Prezenty spakowane, pierniczki upieczone, menu świąteczne zaplanowane, bigos niedługo będzie się robił, fryzjer odwiedzony a ubieranie choinki zostawię moim chłopakom. Fajnym uwieńczeniem tych wszystkich przygotowań może być kieliszek bardzo smacznej nalewki z pomarańczami, cynamonem, wanilią i goździkami. Nalewka może też stanowić bardzo fajny prezent. Do świąt zostało jeszcze kilka dni więc zachęcam do przygotowania nalewki świątecznej.  Pozdrawiam Ola. Składniki: 6 pomarańczy  200 g cukru  1 laska wanilii 1 kora cynamonu  4 goździki 250-300 ml wódki  300 ml wody               Pomarańcze umyć, sparzyć wrzątkiem, zetrzeć skórkę (bez białej części) i wycisnąć sok. Do garnka wlać sok, wodę, dodać skórkę, cukier, przełamaną korę cynamonu, laskę wanilii i goździki. Doprowadzić do wrzenia i gotować 10 minut. Zdjąć z ognia. Do soku wlać wódkę. Ilość wódki zależy od nas, jeśli lubimy mocniejsze smaki dodajmy 300 ml jeśli lubimy słabsze do

Ciasto z płatkami owsianymi i jogurtem naturalnym

      Jedno z fajniejszych ciast jakie udało mi się upiec. Kruchy, lekko rozpadający się spód wykonany z płatków owsianych i kakao. A masa to połączenie białek, jogurtu i wiórków kokosowych. Szybkie w przygotowaniu, boskie w smaku a do tego niewielka ilość kalorii. Warte grzechu, polecam :D Składniki:  Masa z płatków: 2 szklanki płatków owsianych  1/2 szklanki cukru trzcinowego  3 łyżki kakao  1/2 szklanki oleju  3 żółtka  szczypta soli  Masa jogurtowa: 3 białka  1/2 szklanki cukru  400 ml jogurtu naturalnego  2 łyżki mąki ziemniaczanej  150 g wiórków kokosowych  1 łyżeczka proszku do pieczenia  Foremka: 26x21 cm, wyłożona pergaminem         Masa z płatków: wszystkie składniki dokładnie mieszamy. Masa jogurtowa: Ubijamy białka na sztywno, cały czas ubijając wsypujemy pomalutku, partiami cukier i ubijamy do momentu jego rozpuszczenia. Masa powinna być sztywna, lśniąca a pod palcami nie możemy wyczuwać grudek. Do białek dodajemy mąkę i miksujemy ok

Gozleme ze szpinakiem i fetą

      Gozleme to bardzo popularne tureckie chlebki. Na rozwałkowane ciasto nakłada się ulubione nadzienie mięsne albo warzywne następnie podsmaża się je na patelni.Bardzo łatwe i szybkie w przygotowaniu. Przypomina trochę taką zamkniętą pizzę. Mi, najlepiej smakuje wersja ze szpinakiem podana z sosem czosnkowym. Składniki: 350 g mąki chlebowej  1 łyżeczka soli  1 łyżeczka cukru  220 ml letniej wody  4 g drożdży suszonych albo 20 g świeżych   Nadzienie: 300 g świeżego szpinaku  2 ząbki czosnku  około 50-80 g sera fata  sól, pieprz  łyżka masła i oleju do smażenia           Nadzienie: Opłucz szpinak i usuń grube łodyżki. Podsmaż na maśle i oleju. Dodaj drobno pokrojony czosnek, dopraw pieprzem z solą nie przesadzaj bo feta jest słona. Przestudź.         Wszystkie składniki ciasta (przy użyciu suszonych drożdży) włóż do miski, wymieszaj drewnianą łyżką a następnie zagnieć. Ciasto powinno delikatnie przyklejać się do rąk, nie powinno być twarde. Jeśli używasz