Przejdź do głównej zawartości

Sernik bananowy




     Pomysł na ciasto zrodził się ze względów ekonomicznych. Banany już czerniały a takich moje chłopaki nie jedzą, ser za kilka dni stracił by termin ważności więc trzeba było coś wymyślić. Na muffinki nie miałam ochoty a masa była za rzadka żeby nadziać nią ciastka chcąc nie chcąc stanęło na serniku. Serniku na kruchym spodzie, z czekoladą i bardzo bananową masą serową. Szczerze mówiąc  myślałam, że wyjdzie klapa i nie wrzucę przepisu na bloga, ale jakie było moje zaskoczenie po spróbowaniu. Sernik smakował wybornie! Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę i z przyjemnością mogę go wam polecić.



Składniki:


Ciasto:
  • 3 szklanki mąki 
  • 2 jajka 
  • 180 g masła
  • 3/4 szklanki cukru 
  • szczypta soli 
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia 
  • skórka z jednej cytryny 

Nadzienie:
  • 350 g białego sera
  • 2 średnie banany 
  • 1 budyń o smaku bananowym 
  • 2 czubate łyżki cukru pudru 
  • 1 jajko 
  • 100 g czekolady 
  • 2 łyżki masła 
  • jajko+ łyżka wody do posmarowania
  • forma do tart 21-22 cm 
  • fasola albo groch


       Mąkę przesiewamy, dodajemy masło i siekamy. Łączymy z pozostałymi składnikami ciasta i zagniatamy. 3/4 ciasta wałkujemy. Najlepiej i najwygodniej jest rozwałkować ciasto miedzy dwoma arkuszami pergaminu. Przenosimy do foremki i dociskamy do brzegów. Wkładamy do lodówki na 30 minut. Pozostałą część ciasta wałkujemy i wycinamy małe serduszka.
      Nadzienie: Banany rozgniatamy widelcem. Jeśli używamy białego sera w kostce najpierw powinniśmy go zmielić. Banany łączymy z serem, budyniem, jajkiem i cukrem. Czekoladę z masłem roztapiamy w kąpieli wodnej.
      Wyjmujemy ciasto z lodówki, przykrywamy pergaminem, wysypujemy fasolę i wkładamy na 10 minut do piekarnika nagrzanego do 180 *C. Po upływie tego czasu wyjmujemy fasolę i na podpieczony spód wylewamy czekoladę następnie masę bananowo-serową. W koło tarty układamy serduszka jedno obok drugiego. Smarujemy rozkłóconym jajkiem i wkładamy do piekarnika na około 40 minut.
Przed podaniem można posypać cukrem










Komentarze

  1. Potrzeba chwili rodzi często najlepsze pomysły! Sernik wygląda nietypowo pysznie:-), jak tarta bananowa...

    OdpowiedzUsuń
  2. mmm ale mi tu apetyczności na noc serwujesz!

    OdpowiedzUsuń
  3. Wygląda obłędnie. a serduszka na nim są piękne.

    OdpowiedzUsuń
  4. cudne ciasto:) aż ślinka cieknie!

    OdpowiedzUsuń
  5. wygląda cudnie, chętnie bym spróbowała ;)

    OdpowiedzUsuń
  6. pysznie wygląda:) wtedy gdy ma się jakieś produkty i trzeba je koniecznie wykorzystać, to powstają najlepsze pomysły:)

    OdpowiedzUsuń
  7. Chciałabym żeby moje eksperymenty tak wychodziły :) A serducha na wierzchu są świetne! :))

    OdpowiedzUsuń
  8. Wygląda smakowicie, a te serduszka na wierzchu są wprost urocze! Podoba mi się ogromnie :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Uwielbiam ciasta bananowe :) Ślicznie wygląda :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Bananowego sernika jeszcze nie jadłam a Twój wygląda pysznie!

    OdpowiedzUsuń
  11. przepis bardzo kuszący :) a jak ładnie ozdobiłaś serniczek :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Pysznie wygląda i na pewno wybornie smakuje ! :)

    OdpowiedzUsuń
  13. zdjęcia mówią same za siebie- mniam mniam:)

    OdpowiedzUsuń
  14. Śliczna dekoracja ciasta, a pomysł na masę serowo-bananową to u mnie strzał w 10. Na pewno wypróbuję :-)

    OdpowiedzUsuń
  15. Świetny pomysł, a ja miałam tyle bananów. Ciasto wygląda przepysznie :-)

    OdpowiedzUsuń
  16. Aj to był błąd wchodzić na Twojego bloga o tak późnej godzinie i to jeszcze na głodnego ;p Dodaję przepis po przepisie do zakładek i zastanawiam się co przyrządzić w pierwszej kolejności ;)

    OdpowiedzUsuń
  17. Wyszedł przepyszny, polecam wszystkim :)
    http://mientablog.com/wp-content/uploads/2013/04/DSC_0589.jpg

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Pozdrawiam wszystkich i życzę samych smacznych chwil.
Ola

Popularne posty z tego bloga

Nalewka świąteczna

                 Święta tuż, tuż. Prezenty spakowane, pierniczki upieczone, menu świąteczne zaplanowane, bigos niedługo będzie się robił, fryzjer odwiedzony a ubieranie choinki zostawię moim chłopakom. Fajnym uwieńczeniem tych wszystkich przygotowań może być kieliszek bardzo smacznej nalewki z pomarańczami, cynamonem, wanilią i goździkami. Nalewka może też stanowić bardzo fajny prezent. Do świąt zostało jeszcze kilka dni więc zachęcam do przygotowania nalewki świątecznej.  Pozdrawiam Ola. Składniki: 6 pomarańczy  200 g cukru  1 laska wanilii 1 kora cynamonu  4 goździki 250-300 ml wódki  300 ml wody               Pomarańcze umyć, sparzyć wrzątkiem, zetrzeć skórkę (bez białej części) i wycisnąć sok. Do garnka wlać sok, wodę, dodać skórkę, cukier, przełamaną korę cynamonu, laskę wanilii i goździki. Doprowadzić do wrzenia i gotować 10 minut. Zdjąć z ognia. Do soku wlać wódkę. Ilość wódki zależy od nas, jeśli lubimy mocniejsze smaki dodajmy 300 ml jeśli lubimy słabsze do

Ciasto z płatkami owsianymi i jogurtem naturalnym

      Jedno z fajniejszych ciast jakie udało mi się upiec. Kruchy, lekko rozpadający się spód wykonany z płatków owsianych i kakao. A masa to połączenie białek, jogurtu i wiórków kokosowych. Szybkie w przygotowaniu, boskie w smaku a do tego niewielka ilość kalorii. Warte grzechu, polecam :D Składniki:  Masa z płatków: 2 szklanki płatków owsianych  1/2 szklanki cukru trzcinowego  3 łyżki kakao  1/2 szklanki oleju  3 żółtka  szczypta soli  Masa jogurtowa: 3 białka  1/2 szklanki cukru  400 ml jogurtu naturalnego  2 łyżki mąki ziemniaczanej  150 g wiórków kokosowych  1 łyżeczka proszku do pieczenia  Foremka: 26x21 cm, wyłożona pergaminem         Masa z płatków: wszystkie składniki dokładnie mieszamy. Masa jogurtowa: Ubijamy białka na sztywno, cały czas ubijając wsypujemy pomalutku, partiami cukier i ubijamy do momentu jego rozpuszczenia. Masa powinna być sztywna, lśniąca a pod palcami nie możemy wyczuwać grudek. Do białek dodajemy mąkę i miksujemy ok

Gozleme ze szpinakiem i fetą

      Gozleme to bardzo popularne tureckie chlebki. Na rozwałkowane ciasto nakłada się ulubione nadzienie mięsne albo warzywne następnie podsmaża się je na patelni.Bardzo łatwe i szybkie w przygotowaniu. Przypomina trochę taką zamkniętą pizzę. Mi, najlepiej smakuje wersja ze szpinakiem podana z sosem czosnkowym. Składniki: 350 g mąki chlebowej  1 łyżeczka soli  1 łyżeczka cukru  220 ml letniej wody  4 g drożdży suszonych albo 20 g świeżych   Nadzienie: 300 g świeżego szpinaku  2 ząbki czosnku  około 50-80 g sera fata  sól, pieprz  łyżka masła i oleju do smażenia           Nadzienie: Opłucz szpinak i usuń grube łodyżki. Podsmaż na maśle i oleju. Dodaj drobno pokrojony czosnek, dopraw pieprzem z solą nie przesadzaj bo feta jest słona. Przestudź.         Wszystkie składniki ciasta (przy użyciu suszonych drożdży) włóż do miski, wymieszaj drewnianą łyżką a następnie zagnieć. Ciasto powinno delikatnie przyklejać się do rąk, nie powinno być twarde. Jeśli używasz