Przejdź do głównej zawartości

Przekładaniec śmietankowo-truskawkowy



      
         Zanim zaczęłam blogować to to ciasto było najczęstszym pieczonym ciastem przeze mnie. Później zaczęłam skupiać się na innych przepisach a o tym zapomniałam. Szkoda bo ciasto jest bardzo dobre i ma wielu fanów w mojej rodzinie. Ma bardzo smaczną truskawkową masę, do której oprócz galaretek dodajemy budynie. Trudno jej się oprzeć i powstrzymać przed wyjadaniem z garnka - to jest najtrudniejsza część w przygotowaniu ciasta :D Bardzo fajna jest jeszcze górna warstwa ciasta przygotowana z kwaśnej śmietany. Ogólnie mówiąc ciasto jest pyszne :D


Składniki: 
  • 4 jajka 
  • 3 łyżki cukru 
  • 1 łyżka oleju 
  • 6 łyżek mąki 
  • 1/2 łyżeczki proszku 
Masa truskawkowa:
  • 0,5 kg mrożonych truskawek 
  • 3/4 szklanki wody 
  • 3/4 szklanki cukru 
  • 2 galaretki truskawkowe 
  • 2 budynie śmietankowe 
Śmietana:
  • 400 ml śmietany kremówki 
  • czubata łyżka cukru pudru 
  • 2 łyżeczki żelatyny rozpuszczonej w jak najmniejszej ilości wody albo 2 śmietan-fixy
Górna warstwa:
  • około 200 g maślanych herbatników 
  • 180 g kwaśnej śmietany 18-22% ( w oryginalnym przepisie jest podana śmietana szczecinecka, ale możemy wykorzystać każdą dobrej jakości śmietanę).
  • 1-2 łyżek cukru pudru 

Foremka: 40x25 cm wyłożona pergaminem


        Biszkopt: Ubijamy białka, gdy będą już sztywne pomalutku wsypujemy cukier i ubijamy dopóki się  rozpuści. Na niskich obrotach dodajemy po jednym żółtku następnie wlewamy olej. Gdy całość będzie połączona delikatnie mieszając dodajemy mąkę a na koniec proszek. Pieczemy około 12 minut w 180*C. Po lekkim przestudzeniu odrywamy pergamin i przewracamy biszkopt na druga stronę.
        Masa truskawkowa: Do garnka wlewamy wodę, dodajemy cukier i podgrzewamy mieszając. Wkładamy truskawki i dusimy aż zmiękną. Następnie blendujemy na puree, wsypujemy galaretki i budynie mieszamy aż masa zgęstnieje i zacznie delikatnie pyrkać. Studzimy. Gdy masa częściowo stężeje wylewamy ja na biszkopt i odstawiamy do całkowitego zastygnięcia.
       Śmietana: Śmietana i naczynie w którym będzie ubijana powinno być dobrze schłodzone. Ubijamy na sztywno, dodajemy cukier i środek żelujący. Wykładamy na masę truskawkową.
Herbatniki układamy na śmietanie a na nich rozsmarowujemy równą warstwę kwaśnej śmietany połączonej z cukrem pudrem. Przechowujemy w lodówce do 4 dni.




Za przepis dziękuje Elwirze R.


Komentarze

  1. Ile byśmy dały za taką galaretkę z truskawkami.... a śmietanka to już dopełnienie idealnej całości :D Takie połączenie kojarzy nam się z babcinymi deserami, bo u nas śmietana raczej rzadko gościła.
    Też mamy takie wypieki, które kiedyś były numerem jeden, ale przez chęć próbowania coraz to nowszych połączeń smakowych o tych wypróbowanych się zapomniało. Takim ciastem jest u nas brzdąc.... ah wspomnienia :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wieki nie jadłam brzdąca :D Dopisałam do listy "do zrobienia" :D

      Usuń
    2. To czekamy na Twoją wersję! :)

      Usuń
  2. Super smacznie się zapowiada....:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo fajne ciacho, super się prezentuje :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Oj jakie cudne ciasto :-) wygląda obłędnie, aż ślinka leci...mniam :-)

    OdpowiedzUsuń
  5. Ta truskawkowa warstwa wygląda przesmacznie<2 A całość ciasta prezentuje się tak lekko i delikatnie, bardzo fajny przepis!: )

    OdpowiedzUsuń
  6. Boooże jakie cudowne! :O Poproszę kawałek :D

    OdpowiedzUsuń
  7. Jeśli smakuje tak jak wygląda... mmmm....niom...

    OdpowiedzUsuń
  8. Cudny!
    A u mnie tylko ciasteczka...

    OdpowiedzUsuń
  9. nie powiem- prezentuje się 1sza klasa.. :)
    Też tak mam, że zapominam często o jakiś klasykach, a przecież najsmaczniejsze.. :)

    OdpowiedzUsuń
  10. mniam! ten przekładaniec jest świetny!

    PS. Chciałabym Serdecznie zaprosić do wzięcia udziału w moim czekoladowym konkursie! Więcej szczególów na moim blogu !

    OdpowiedzUsuń
  11. Ale uroczy i taki smakowity :D

    OdpowiedzUsuń
  12. Ciekawe to ciasto, szczególnie ta masa z kwaśnej śmietany mnie zaciekawiła :) Zapisuję sobie przepis; zrobię, jak już nie będę się mogła lata doczekać :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Pozdrawiam wszystkich i życzę samych smacznych chwil.
Ola

Popularne posty z tego bloga

Nalewka świąteczna

                 Święta tuż, tuż. Prezenty spakowane, pierniczki upieczone, menu świąteczne zaplanowane, bigos niedługo będzie się robił, fryzjer odwiedzony a ubieranie choinki zostawię moim chłopakom. Fajnym uwieńczeniem tych wszystkich przygotowań może być kieliszek bardzo smacznej nalewki z pomarańczami, cynamonem, wanilią i goździkami. Nalewka może też stanowić bardzo fajny prezent. Do świąt zostało jeszcze kilka dni więc zachęcam do przygotowania nalewki świątecznej.  Pozdrawiam Ola. Składniki: 6 pomarańczy  200 g cukru  1 laska wanilii 1 kora cynamonu  4 goździki 250-300 ml wódki  300 ml wody               Pomarańcze umyć, sparzyć wrzątkiem, zetrzeć skórkę (bez białej części) i wycisnąć sok. Do garnka wlać sok, wodę, dodać skórkę, cukier, przełamaną korę cynamonu, laskę wanilii i goździki. Doprowadzić do wrzenia i gotować 10 minut. Zdjąć z ognia. Do soku wlać wódkę. Ilość wódki zależy od nas, jeśli lubimy mocniejsze smaki dodajmy 300 ml jeśli lubimy słabsze do

Ciasto z płatkami owsianymi i jogurtem naturalnym

      Jedno z fajniejszych ciast jakie udało mi się upiec. Kruchy, lekko rozpadający się spód wykonany z płatków owsianych i kakao. A masa to połączenie białek, jogurtu i wiórków kokosowych. Szybkie w przygotowaniu, boskie w smaku a do tego niewielka ilość kalorii. Warte grzechu, polecam :D Składniki:  Masa z płatków: 2 szklanki płatków owsianych  1/2 szklanki cukru trzcinowego  3 łyżki kakao  1/2 szklanki oleju  3 żółtka  szczypta soli  Masa jogurtowa: 3 białka  1/2 szklanki cukru  400 ml jogurtu naturalnego  2 łyżki mąki ziemniaczanej  150 g wiórków kokosowych  1 łyżeczka proszku do pieczenia  Foremka: 26x21 cm, wyłożona pergaminem         Masa z płatków: wszystkie składniki dokładnie mieszamy. Masa jogurtowa: Ubijamy białka na sztywno, cały czas ubijając wsypujemy pomalutku, partiami cukier i ubijamy do momentu jego rozpuszczenia. Masa powinna być sztywna, lśniąca a pod palcami nie możemy wyczuwać grudek. Do białek dodajemy mąkę i miksujemy ok

Gozleme ze szpinakiem i fetą

      Gozleme to bardzo popularne tureckie chlebki. Na rozwałkowane ciasto nakłada się ulubione nadzienie mięsne albo warzywne następnie podsmaża się je na patelni.Bardzo łatwe i szybkie w przygotowaniu. Przypomina trochę taką zamkniętą pizzę. Mi, najlepiej smakuje wersja ze szpinakiem podana z sosem czosnkowym. Składniki: 350 g mąki chlebowej  1 łyżeczka soli  1 łyżeczka cukru  220 ml letniej wody  4 g drożdży suszonych albo 20 g świeżych   Nadzienie: 300 g świeżego szpinaku  2 ząbki czosnku  około 50-80 g sera fata  sól, pieprz  łyżka masła i oleju do smażenia           Nadzienie: Opłucz szpinak i usuń grube łodyżki. Podsmaż na maśle i oleju. Dodaj drobno pokrojony czosnek, dopraw pieprzem z solą nie przesadzaj bo feta jest słona. Przestudź.         Wszystkie składniki ciasta (przy użyciu suszonych drożdży) włóż do miski, wymieszaj drewnianą łyżką a następnie zagnieć. Ciasto powinno delikatnie przyklejać się do rąk, nie powinno być twarde. Jeśli używasz