Przejdź do głównej zawartości

Sernik Tiramisu





              Jak dla mnie genialny sernik! Czasami uda mi się wymyślić fantastyczny przepis :D Jeśli chodzi o spód nie chciałam robić kruchego ciasta bo jest troszeczkę za twarde, ani też z niego zrezygnować dlatego postanowiłam, że bazą będzie przepis na brownie, które jest po prostu wilgotne. Masa serowa nie jest zbita tylko delikatna, aksamitna z lekkim posmakiem kawy i amaretto. Na wierzchu mamy śmietanę kremówkę z dodatkiem ciasteczek, które na początku są chrupiące a z czasem zmiękną pozostawiając posmak. Jak przystało na tiramisu na wierzchu duża ilość kakao. Cudownie się to wszystko połączyło jest nie nachalne, nic tu nie dominuje tylko tworzy cudowne zestawienie smaków. Polecam!



Składniki: 

Spód:
  • 100 g gorzkiej czekolady 
  • 80 g masła 
  • 2 jajka 
  • 1 żółtko 
  • 80 g cukru brązowego nierafinowanego
  • 1 łyżka mąki 
  • 2 łyżki kakao 
  • szczypta soli 
Masa serowa:
  • 250 ml mleka 
  • 2 czubate łyżeczki kawy (nie rozpuszczalna!)
  • 1 kg zmielonego twarogu (może być z wiaderka)
  • 1 budyń śmietankowy 
  • 220 g cukru brązowego nierafinowanego
  • 1 czubata łyżeczka cukru waniliowego 
  • 125 ml oleju 
  • 3 jajka 
  • 4 łyżki likieru migdałowego
  • 10 pokruszonych ciasteczek amaretti
Śmietana:
  • 400 ml śmietany kremówki
  • 10 ciasteczek amaretti 
  • jeśli sernik będzie stał w lodówce kilka dni to do śmietany musimy dodać albo żelatynę (1 czubata łyżeczka rozpuszczona w jak najmniejszej ilości wody) albo 1 śmietan-fix.
Dodatkowo:
  • kakao do oprószenia
  • podłużne biszkopty 

Tortownica o wymiarze 26 cm, wyłożona pergaminem


       Spód: Czekoladę, masło i szczyptę soli wkładamy do miski i ustawiamy nad garnkiem z parującą wodą. Rozpuszczamy w kąpieli wodnej a następnie studzimy. W mikserze ubijamy jajka i żółtko, pomalutku wsypujemy cukier i ubijamy do momentu aż się rozpuści a masa delikatnie zgęstnieje. Następnie cienkim strumykiem wlewamy masło. Delikatnie mieszając dodajemy mąkę i kakao. Przekładamy do foremki.
        Ser: Do rondelka wlewamy mleko dodajemy kawę i doprowadzamy do wrzenia. Studzimy a następnie przecedzamy przez gęste sitko. Jeśli przeleci kilka okruszków kawy nic się nie stanie nada to tylko ciastu lepszego smaku a po przekrojeniu ładnego wyglądu. Wszystkie składniki (oprócz fusów) miksujemy na jednolitą masę. Wylewamy na spód. Pieczemy w 160*C około 90 minut. Po upływie tego czasu dotknijmy palcem wierzchu jeśli będzie mokry to podpieczmy go jeszcze chwilę. Jeśli będzie suchy to studzimy go w piekarniku przy lekko uchylonych drzwiczkach najlepiej całą noc.
      Śmietana: Przed rozpoczęciem ubijania najlepiej jest schłodzić naczynie, śmietana również powinna być trzymana w lodówce. Ubijamy na sztywno, dodajemy pokruszone ciasteczka i żelatynę. 
Smetaną smarujemy wierzch i boki sernika. Biszkopty przekrawamy na pół i układamy wokół. Na koniec posypójemy kakao. Przechowujemy w lodówce do 5 dni.


 


Komentarze

  1. Prezentuje się wyśmienicie! :)

    OdpowiedzUsuń
  2. sernik musi smakować wyśmienicie!

    OdpowiedzUsuń
  3. Uwielbiam sernik, uwielbiam tiramisu...ten sernik jest stworzony dla mnie! :D

    OdpowiedzUsuń
  4. Obłędny. Uwielbiam tiramisu i serniczki. Przepis zabieram ze sobą :-)

    OdpowiedzUsuń
  5. Jest na pewno pyszny, tak właśnie wygląda! )

    OdpowiedzUsuń
  6. Tiramisu to nie nasza bajka, ale wygląda super! Zawsze podobały nam się ciasteczka lub biszkopciki tworzące "płocik" :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Piękności! :D Jest obłędny, odrazu chce się ukraść kawałek :D

    OdpowiedzUsuń
  8. Jak czytam składniki to od razu widzę, że smakował niebiańsko :) Pięknie się prezentuje!

    OdpowiedzUsuń
  9. Jak dla mnie też genialny :) Chowam!

    OdpowiedzUsuń
  10. uwielbiam tiramisu i wszystkie wariacje na temat tego deseru!

    OdpowiedzUsuń
  11. Wygląda po prostu bajecznie! :)

    OdpowiedzUsuń
  12. To jest coś pysznego dla mnie!
    Imponujący sernik.

    OdpowiedzUsuń
  13. Robiłam podobny, bardzo nam smakował:)) A Twój też kusi niesamowicie!

    OdpowiedzUsuń
  14. ale cudo, ulala, mniam : )

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Pozdrawiam wszystkich i życzę samych smacznych chwil.
Ola

Popularne posty z tego bloga

Nalewka świąteczna

                 Święta tuż, tuż. Prezenty spakowane, pierniczki upieczone, menu świąteczne zaplanowane, bigos niedługo będzie się robił, fryzjer odwiedzony a ubieranie choinki zostawię moim chłopakom. Fajnym uwieńczeniem tych wszystkich przygotowań może być kieliszek bardzo smacznej nalewki z pomarańczami, cynamonem, wanilią i goździkami. Nalewka może też stanowić bardzo fajny prezent. Do świąt zostało jeszcze kilka dni więc zachęcam do przygotowania nalewki świątecznej.  Pozdrawiam Ola. Składniki: 6 pomarańczy  200 g cukru  1 laska wanilii 1 kora cynamonu  4 goździki 250-300 ml wódki  300 ml wody               Pomarańcze umyć, sparzyć wrzątkiem, zetrzeć skórkę (bez białej części) i wycisnąć sok. Do garnka wlać sok, wodę, dodać skórkę, cukier, przełamaną korę cynamonu, laskę wanilii i goździki. Doprowadzić do wrzenia i gotować 10 minut. Zdjąć z ognia. Do soku wlać wódkę. Ilość wódki zależy od nas, jeśli lubimy mocniejsze smaki dodajmy 300 ml jeśli lubimy słabsze do

Ciasto z płatkami owsianymi i jogurtem naturalnym

      Jedno z fajniejszych ciast jakie udało mi się upiec. Kruchy, lekko rozpadający się spód wykonany z płatków owsianych i kakao. A masa to połączenie białek, jogurtu i wiórków kokosowych. Szybkie w przygotowaniu, boskie w smaku a do tego niewielka ilość kalorii. Warte grzechu, polecam :D Składniki:  Masa z płatków: 2 szklanki płatków owsianych  1/2 szklanki cukru trzcinowego  3 łyżki kakao  1/2 szklanki oleju  3 żółtka  szczypta soli  Masa jogurtowa: 3 białka  1/2 szklanki cukru  400 ml jogurtu naturalnego  2 łyżki mąki ziemniaczanej  150 g wiórków kokosowych  1 łyżeczka proszku do pieczenia  Foremka: 26x21 cm, wyłożona pergaminem         Masa z płatków: wszystkie składniki dokładnie mieszamy. Masa jogurtowa: Ubijamy białka na sztywno, cały czas ubijając wsypujemy pomalutku, partiami cukier i ubijamy do momentu jego rozpuszczenia. Masa powinna być sztywna, lśniąca a pod palcami nie możemy wyczuwać grudek. Do białek dodajemy mąkę i miksujemy ok

Gozleme ze szpinakiem i fetą

      Gozleme to bardzo popularne tureckie chlebki. Na rozwałkowane ciasto nakłada się ulubione nadzienie mięsne albo warzywne następnie podsmaża się je na patelni.Bardzo łatwe i szybkie w przygotowaniu. Przypomina trochę taką zamkniętą pizzę. Mi, najlepiej smakuje wersja ze szpinakiem podana z sosem czosnkowym. Składniki: 350 g mąki chlebowej  1 łyżeczka soli  1 łyżeczka cukru  220 ml letniej wody  4 g drożdży suszonych albo 20 g świeżych   Nadzienie: 300 g świeżego szpinaku  2 ząbki czosnku  około 50-80 g sera fata  sól, pieprz  łyżka masła i oleju do smażenia           Nadzienie: Opłucz szpinak i usuń grube łodyżki. Podsmaż na maśle i oleju. Dodaj drobno pokrojony czosnek, dopraw pieprzem z solą nie przesadzaj bo feta jest słona. Przestudź.         Wszystkie składniki ciasta (przy użyciu suszonych drożdży) włóż do miski, wymieszaj drewnianą łyżką a następnie zagnieć. Ciasto powinno delikatnie przyklejać się do rąk, nie powinno być twarde. Jeśli używasz