Przejdź do głównej zawartości

Ziemniaczane pierożki z jabłkami






       Myślałam o tym przepisie od dwóch lat w końcu stwierdziłam weź się do roboty i upiecz te pierożki. Tym bardziej, że zbliża się tłusty czwartek i może to być inna ciekawa propozycja na ten dzień. Czy mi smakowało i jestem zadowolona z efektu? średnio. Co mi nie pasowało - w trakcie wyrabiania ciasto cały czas kleiło mi się do rąk musiałam podsypywać mąką, co z czasem zaczęło mnie irytować. Dodatek mąki uwzględniłam w przepisie. W końcu stwierdziłam, że daje sobie spokój i zaczęłam mocno oprószone ciasto rozciągać w rekach bo o rozwałkowaniu nie było szans. Jeśli chodzi o smak pierożka to jakoś nie powalił mnie na kolana, ale było smaczne i można zjeść przy kawie. Przepis może też zainteresować osoby, które są na diecie bo do przygotowania została wykorzystana niewielka ilość tłuszczu i cukru.



Składniki: 

  • 1 kg mączystych ziemniaków
  • 200-250g mąki + do podsypania 
  • 1 łyżeczka soli 
  • 1/2 szklanki cukru pudru 
  • 1 jajko 

Nadzienie:
  • 0,5 kg jabłek 
  • 3 łyżki cukru trzcinowego 
  • 2 łyżki kwaśnej śmietany 18% 
  • 1/2 łyżeczki cynamonu 
  • sok z cytryny 
  • ew. kardamon 
  • ew. rodzynki 

Dodatkowo:
  • 50 g rozpuszczonego masła 
  • 1 jajko 
  • 1 łyżka mleka 
  • cukier do posypania 



      Dzień wcześniej gotujemy ziemniaki (nie dodajemy soli!). Studzimy. Następnie mielimy. Na stolnicę wsypujemy mąkę, cukier, sól, dodajemy jajko i ziemniaki. Zagniatamy, jeśli ciasto będzie się jeszcze mocno kleić dosypmy mąki. Z ciasta odrywamy niewielkie kawałki ciasta, kulamy w rękach kulkę, oprószamy mąką i spłaszczamy tworząc okrągły niezbyt gruby placek. Brzegi smarujemy masłem, układamy nadzienie i zlepiamy brzegi. Wierzch smarujemy rozkłóconym jajkiem z dodatkiem mleka, posypujemy cukrem. Pieczemy na złoty kolor około 35-40 minut w 180*C.
      Nadzienie: jabłka obieramy, kroimy w cienkie plasterki, skrapiamy sokiem z cytryny, dodajemy pozostałe składniki nadzienia i mieszamy.







Przepis z gazety wyborczej

Komentarze

  1. Nie trzeba mnie namawiać zabieram się do próbowania :)
    Zapraszam do wzięcia udziału w konkursie, szczegóły na moim blogu, pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Skoro przepis tak długo leżakował w głowie, na pewno sa pyszne!

    OdpowiedzUsuń
  3. Olu, fantastyczne!
    Zjadłabym z rozkoszą.

    OdpowiedzUsuń
  4. A z taką ciekawością do nich podeszłam :) Nadzienie jest pyszne ! Jestem zdania że wszystkiego trzeba spróbować i oczywiste jest że nie wszystko nam podejdzie !

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo ciekawe! I te ziemniaki ;)

    OdpowiedzUsuń
  6. nooooo bardzo ciekawy przepis, chętnie wypróbuję:)

    OdpowiedzUsuń
  7. Oj co ty mówisz, że średnie? Bo prezentują się cudnie ;)

    OdpowiedzUsuń
  8. Genialny pomysł! Nigdy takich nie robiłam, świetnie wyglądają :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Bywa i tak, a gdzie w ogóle znalazłaś taki przepis?

    OdpowiedzUsuń
  10. Wyglądają niezwykle uroczo i aż trudno uwierzyć że są ot takie OK. Ale ja też mam takie wyroby, które mnie osobiście nie powaliły smakiem. Cóż, lubię słodkie słodycze :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Na przednówku taki przepis jest genialny. Nie podejrzewałam gazety wyborczej o taka kreatywność. Muszę zatem baczniej przyjrzeć się przepisom tam zamieszczanym. Kiedyś śledziłam je pilnie potem nieco mnie znudziły (powtarzały się) widać nadeszły czasy odnowy :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Ciekawy pomysł! Porywam kilka :)!

    OdpowiedzUsuń
  13. hmm.. wyglądają na ciekawe, szkoda, że przy ich pracy nie było, aż tak kolorowo :(

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Pozdrawiam wszystkich i życzę samych smacznych chwil.
Ola

Popularne posty z tego bloga

Nalewka świąteczna

                 Święta tuż, tuż. Prezenty spakowane, pierniczki upieczone, menu świąteczne zaplanowane, bigos niedługo będzie się robił, fryzjer odwiedzony a ubieranie choinki zostawię moim chłopakom. Fajnym uwieńczeniem tych wszystkich przygotowań może być kieliszek bardzo smacznej nalewki z pomarańczami, cynamonem, wanilią i goździkami. Nalewka może też stanowić bardzo fajny prezent. Do świąt zostało jeszcze kilka dni więc zachęcam do przygotowania nalewki świątecznej.  Pozdrawiam Ola. Składniki: 6 pomarańczy  200 g cukru  1 laska wanilii 1 kora cynamonu  4 goździki 250-300 ml wódki  300 ml wody               Pomarańcze umyć, sparzyć wrzątkiem, zetrzeć skórkę (bez białej części) i wycisnąć sok. Do garnka wlać sok, wodę, dodać skórkę, cukier, przełamaną korę cynamonu, laskę wanilii i goździki. Doprowadzić do wrzenia i gotować 10 minut. Zdjąć z ognia. Do soku wlać wódkę. Ilość wódki zależy od nas, jeśli lubimy mocniejsze smaki dodajmy 300 ml jeśli lubimy słabsze do

Ciasto z płatkami owsianymi i jogurtem naturalnym

      Jedno z fajniejszych ciast jakie udało mi się upiec. Kruchy, lekko rozpadający się spód wykonany z płatków owsianych i kakao. A masa to połączenie białek, jogurtu i wiórków kokosowych. Szybkie w przygotowaniu, boskie w smaku a do tego niewielka ilość kalorii. Warte grzechu, polecam :D Składniki:  Masa z płatków: 2 szklanki płatków owsianych  1/2 szklanki cukru trzcinowego  3 łyżki kakao  1/2 szklanki oleju  3 żółtka  szczypta soli  Masa jogurtowa: 3 białka  1/2 szklanki cukru  400 ml jogurtu naturalnego  2 łyżki mąki ziemniaczanej  150 g wiórków kokosowych  1 łyżeczka proszku do pieczenia  Foremka: 26x21 cm, wyłożona pergaminem         Masa z płatków: wszystkie składniki dokładnie mieszamy. Masa jogurtowa: Ubijamy białka na sztywno, cały czas ubijając wsypujemy pomalutku, partiami cukier i ubijamy do momentu jego rozpuszczenia. Masa powinna być sztywna, lśniąca a pod palcami nie możemy wyczuwać grudek. Do białek dodajemy mąkę i miksujemy ok

Gozleme ze szpinakiem i fetą

      Gozleme to bardzo popularne tureckie chlebki. Na rozwałkowane ciasto nakłada się ulubione nadzienie mięsne albo warzywne następnie podsmaża się je na patelni.Bardzo łatwe i szybkie w przygotowaniu. Przypomina trochę taką zamkniętą pizzę. Mi, najlepiej smakuje wersja ze szpinakiem podana z sosem czosnkowym. Składniki: 350 g mąki chlebowej  1 łyżeczka soli  1 łyżeczka cukru  220 ml letniej wody  4 g drożdży suszonych albo 20 g świeżych   Nadzienie: 300 g świeżego szpinaku  2 ząbki czosnku  około 50-80 g sera fata  sól, pieprz  łyżka masła i oleju do smażenia           Nadzienie: Opłucz szpinak i usuń grube łodyżki. Podsmaż na maśle i oleju. Dodaj drobno pokrojony czosnek, dopraw pieprzem z solą nie przesadzaj bo feta jest słona. Przestudź.         Wszystkie składniki ciasta (przy użyciu suszonych drożdży) włóż do miski, wymieszaj drewnianą łyżką a następnie zagnieć. Ciasto powinno delikatnie przyklejać się do rąk, nie powinno być twarde. Jeśli używasz