Przejdź do głównej zawartości

Kruszaniec z mąki z ciecierzycy





         Dzisiaj zapraszam na bardzo ciekawe ciasto. Jest to kruszaniec czyli ciasto wykonane z okruszków takich jak np. kruszonka w cieście drożdżowym. Zamiast zwykłej mąki wykorzystałam mąkę z ciecierzycy co nadało mu orzechowego posmaku. Żeby jeszcze bardziej podkreślić ten smak zamiast zwykłego masła użyłam masła orzechowego crunchy a dla lepszego efektu smakowego dodałam cukier muscovado. Ciasto przypomina mi w smaku młode orzechy laskowe z lekkim posmakiem karmelu. Żeby ciasto nie było takie nudne dodałam lekko kwaskowate borówki, które oczywiście można zastąpić innym owocem. W szczególności polecam osobą, które są na diecie i takim którym się spieszy bo ciasto jest szybkie i łatwe w przygotowaniu.



Składniki:
  • 400 g mąki z ciecierzycy
  • 200 g cukru dark muscovado 
  • 2 jajka 
  • 2 czubate łyżki masła orzechowego 
  • 300 g borówek 
Tortownica 21 cm wyłożona pergaminem



      Mąkę mieszamy z cukrem, dodajemy jajka, masło i zagniatamy. Powinny powstać okruszki, ciasto nie powinno się zlepić. Połowę okruszków układamy na dnie foremki, na to borówki i pozostała część ciasta, lekko dociskamy. Wkładamy do piekarnika na 30-35 minut, 180*C.

* Cukier muscovado możemy zastąpić zmielonym cukrem trzcinowym + dodatkowo 1 łyżka masła orzechowego.
* Z jajek możemy zrezygnować dodając dwie łyżki masła więcej.






Komentarze

  1. Orzechowe smaki powiadasz? W takim razie dla mnie to strzał w 10! :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Fajny pomysł. :) A akurat ostatnio miałam drożdżowe, którego było za dużo. :)

    OdpowiedzUsuń
  3. świetny pomysł na ciasto! wygląda apetycznie, a co dopiero jak smakuje :) bardzo chętnie kiedyś zrobię! jest pewnie zbyt smaczne by nie spróbować :D

    OdpowiedzUsuń
  4. Można użyć słodzika zamiast cukru? Jakiej średnicy ma być tortownica?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam! Oczywiście że możesz użyć słodzika jedyny minus to stracisz karmelowy posmak. Kombinować możesz na wiele sposobów to jest tylko propozycja, baza. Średnica tortownicy jest podana 21 cm.
      Pozdro, Ola.

      Usuń
  5. ciekawe ciasto i ciekawe składniki :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo ciekawy i szybki przepis, ciekawi mnie ten smak: )

    OdpowiedzUsuń
  7. Wygląda bardzo apetycznie;)) A ta patera... bajeczna;) Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  8. Uwielbiam mąkę z ciecierzycy, kiedyś robiłam z niej dosłownie wszystko. Czas znowu się wybrać po nią do sklepu i zacząć piec takie cuda ;)

    OdpowiedzUsuń
  9. Mmm, bardzo mi się podoba :) Z mąką z ciecierzycy musiało smakować naprawdę wyjątkowo :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Dzisiaj mam szczęście: wchodzę na blogi i witają mnie bezglutenowe ciasta:) Ach jak dobrze, bo ostatnio taką mam na słodkie ochotę.

    OdpowiedzUsuń
  11. wow.. jak to wygląda! zachwyciłaś mnie, szczerze! :)

    OdpowiedzUsuń
  12. świetna nazwa i świetne ciasto :) wygląda wspaniale

    OdpowiedzUsuń
  13. Ciasto bardzo inspirujące! Mąkę z ciecierzycy mam i chyba się skuszę :)

    OdpowiedzUsuń
  14. Wygląda bardzo bardzo ciekawie:)

    OdpowiedzUsuń
  15. Ja jestem na tak:)))) Jeszcze nigdy nie jadłam wypieków z mąki z ciecierzycy :(

    OdpowiedzUsuń
  16. Łał! nigdy takiego nie widziałam! masz niesamowite przepisy! dodaję do oberwowanych! nie mogę doczekać się kolejnych przepisów!

    OdpowiedzUsuń
  17. Składników jest sporo, ale ciasto jest bombowe. Bardzo kusząco wygląda :)

    OdpowiedzUsuń
  18. Super to ciasto wygląda ale póki co borówki wylądują w galette:)

    OdpowiedzUsuń
  19. Bardzo ciekawy przepis, zapisuję! :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Pozdrawiam wszystkich i życzę samych smacznych chwil.
Ola

Popularne posty z tego bloga

Nalewka świąteczna

                 Święta tuż, tuż. Prezenty spakowane, pierniczki upieczone, menu świąteczne zaplanowane, bigos niedługo będzie się robił, fryzjer odwiedzony a ubieranie choinki zostawię moim chłopakom. Fajnym uwieńczeniem tych wszystkich przygotowań może być kieliszek bardzo smacznej nalewki z pomarańczami, cynamonem, wanilią i goździkami. Nalewka może też stanowić bardzo fajny prezent. Do świąt zostało jeszcze kilka dni więc zachęcam do przygotowania nalewki świątecznej.  Pozdrawiam Ola. Składniki: 6 pomarańczy  200 g cukru  1 laska wanilii 1 kora cynamonu  4 goździki 250-300 ml wódki  300 ml wody               Pomarańcze umyć, sparzyć wrzątkiem, zetrzeć skórkę (bez białej części) i wycisnąć sok. Do garnka wlać sok, wodę, dodać skórkę, cukier, przełamaną korę cynamonu, laskę wanilii i goździki. Doprowadzić do wrzenia i gotować 10 minut. Zdjąć z ognia. Do soku wlać wódkę. Ilość wódki zależy od nas, jeśli lubimy mocniejsze smaki dodajmy 300 ml jeśli lubimy słabsze do

Ciasto z płatkami owsianymi i jogurtem naturalnym

      Jedno z fajniejszych ciast jakie udało mi się upiec. Kruchy, lekko rozpadający się spód wykonany z płatków owsianych i kakao. A masa to połączenie białek, jogurtu i wiórków kokosowych. Szybkie w przygotowaniu, boskie w smaku a do tego niewielka ilość kalorii. Warte grzechu, polecam :D Składniki:  Masa z płatków: 2 szklanki płatków owsianych  1/2 szklanki cukru trzcinowego  3 łyżki kakao  1/2 szklanki oleju  3 żółtka  szczypta soli  Masa jogurtowa: 3 białka  1/2 szklanki cukru  400 ml jogurtu naturalnego  2 łyżki mąki ziemniaczanej  150 g wiórków kokosowych  1 łyżeczka proszku do pieczenia  Foremka: 26x21 cm, wyłożona pergaminem         Masa z płatków: wszystkie składniki dokładnie mieszamy. Masa jogurtowa: Ubijamy białka na sztywno, cały czas ubijając wsypujemy pomalutku, partiami cukier i ubijamy do momentu jego rozpuszczenia. Masa powinna być sztywna, lśniąca a pod palcami nie możemy wyczuwać grudek. Do białek dodajemy mąkę i miksujemy ok

Gozleme ze szpinakiem i fetą

      Gozleme to bardzo popularne tureckie chlebki. Na rozwałkowane ciasto nakłada się ulubione nadzienie mięsne albo warzywne następnie podsmaża się je na patelni.Bardzo łatwe i szybkie w przygotowaniu. Przypomina trochę taką zamkniętą pizzę. Mi, najlepiej smakuje wersja ze szpinakiem podana z sosem czosnkowym. Składniki: 350 g mąki chlebowej  1 łyżeczka soli  1 łyżeczka cukru  220 ml letniej wody  4 g drożdży suszonych albo 20 g świeżych   Nadzienie: 300 g świeżego szpinaku  2 ząbki czosnku  około 50-80 g sera fata  sól, pieprz  łyżka masła i oleju do smażenia           Nadzienie: Opłucz szpinak i usuń grube łodyżki. Podsmaż na maśle i oleju. Dodaj drobno pokrojony czosnek, dopraw pieprzem z solą nie przesadzaj bo feta jest słona. Przestudź.         Wszystkie składniki ciasta (przy użyciu suszonych drożdży) włóż do miski, wymieszaj drewnianą łyżką a następnie zagnieć. Ciasto powinno delikatnie przyklejać się do rąk, nie powinno być twarde. Jeśli używasz